Zeraja Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Isti broj - novi operator

4 posters

Go down

Isti broj - novi operator Empty Isti broj - novi operator

Komentar  Emily Thu Dec 27, 2007 1:24 pm

Građani u našoj zemlji moći će u narednoj godini, bez promjene telefonskog broja, birati telekom operatora koji mu pruži najkvalitetnije usluge po najprihvatljivijoj tarifi.

Ključni korak

Ova mogućnost koja predstavlja ključni korak u liberalizaciji telekom-usluga biće pru­­žena primjenom pravila o prenosivosti telefonskih brojeva koje bi Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) trebalo da usvoji početkom 2008. godine.

Kako je Oslobođenju pojašnjeno u RAK-u, novo pravilo jedno je u nizu kojima se onemogućava monopol na telekom tržištu i pruža šansa novim operatorima, a već ih je 12 dobilo dozvolu za rad, da ravnopravno sa drugima, pru­žaju fiksne govorne usluge.

- Pravilom o prenosivosti telefonskih brojeva pretplatnici u javnoj telefonskoj mreži BiH zadržavaju svoj/svoje brojeve nezavisno od promjene lokacije, servisa i operatera telekomunikacija, odnosno nezavisno od izbora usluga koje daju javno raspoloživi telefonski servisi, kazala je Amela Odobašić, portparol RAK-a.

Prenos broja obavljaće se tako što će pretplatnik bilo kojeg operatora podnijeti zahtjev svom operatoru za raskid ugovora i prenos broja na željenog operatora s kojim će zaključiti novi ugovor. Stari operator će, naravno, imati pravo da raskidanje ugovora uvjetuje izmirivanjem finansijskih obaveza pretplatnika. Usluga prenosa broja naplaćivaće se jednokratnom administrativnom naknadom ne višom od 30 maraka koju će dijeliti davatelj i primatelj broja, dok će račune slati novi operator.

Treba napomenuti da ovom uslugom nije omogućen prenos broja iz fiksne u mobilnu mrežu i obrnuto.

Iako je u liberalizovanom tržištu mogućnost prenosivosti broja pogodnost za korisnike, komplikovane administrativne procedure često ih odbijaju da podnose zahtjeve. Za ilustraciju, najveći napredak ostvarila je Finska sa 50 posto zahtjeva za prenosivost broja, dok je u Hrvatskoj taj procenat samo oko jedan posto.

Bez entuzijazma

Da bi građanima olakšao pre­lazak na nove operatore, RAK je u nacrtu pravila o prenosivosti broja, osim povoljne cijene prenosa broja, predvidio i razumnu dužinu roka prenosa (ne više od deset dana), te pojednostavljenje administrativne procedure.

Telekom-operatori obavezni su da obezbijede tehničke us­love za realizaciju usluga prenosivosti broja, što je zahtjevan posao. Samim tim, kažu u RAK-u, ovakve inicijative telekom-operateri ne dočekuju sa entuzijazmom i oduševljenjem nigdje u svijetu. Među­tim, u tri domaća telekom-operatora uvjeravaju kako su spremni za nadolazeću konkurenciju.

BH Telecom se, prema riječima Nađe Lutvikadić, portparola, kroz stvaranje teh­ničkih uslova, ali i kroz projekte priprema za odluke RAK-a i spremno će dočekati primjenu pravila o prenosivosti broja.

Stipe Prlić, direktor HT Eroneta, rekao nam je kako mogu­ćnošću izbora operatora praktično počinje prava konkurencija na tržištu BiH.

“To je dobar signal za potencijalne korisnike koji će svakako biti na dobitku“, kazao je Prlić.

Pojačavanje konkurencije značiće i snižavanje cijena usluga, ali iako je to jedna od značajnih stavki, prema Prli­ć­evom mišljenju, nije presudna.

On je dodao kako je bitan kvalitet, ali i sve drugo što od­ređeni operator nudi.

- Operator m:tel je spreman za primjenu ovog pravila, ne samo u pogledu tehničke izvodljivosti, već prije svega kvaliteta i konkurentnosti, kazala je Oslobođenju portparol m:tel-a Aida Halilović.

Prema njenim riječima, m:tel je spoj regionalnog iskustva i domaćih kadrova i nastojimo da se u potpunosti prilagodimo tržištu i navikama korisnika.

Liberalizacija zahtijeva ozbiljnije i aktivnije učešće novih operatora koji, po opštoj ocjeni, stidljivo nastupaju na tržištu i nude ograničen spektar usluga.

Evropska obaveza

Pravilo o prenosivosti broja, koje omogućava izbor telekom-operatora bez promjene telefonskog broja, kako se očekuje, biće usvojeno na prvoj narednoj sjednici Vijeća Regulatorne agencije za komunikacije.

Nakon usvajanja, Agencija će odrediti razumni rok, imajući u vidu složenost procesa, u kojem Pravilo mora biti primijenjeno. Kreiranje pravila je obaveza koja proizilazi iz politike sektora telekomunikacija, dokumenta koji kreira i usvaja Vijeće ministara BiH, ali je i obaveza koja proizilazi iz evropskih preporuka.
Emily
Emily
Aktivan clan
Aktivan clan

Broj komentara : 119
Age : 41
Location : Zenica
Registration date : 2007-12-27

Na vrh Go down

Isti broj - novi operator Empty Re: Isti broj - novi operator

Komentar  Amra Thu Dec 27, 2007 2:17 pm

Konacno,to je trebalo da se desi davno.
Amra
Amra
Aktivan clan
Aktivan clan

Broj komentara : 142
Registration date : 2007-12-26

Na vrh Go down

Isti broj - novi operator Empty Re: Isti broj - novi operator

Komentar  sarajevsko_pivo Thu Dec 27, 2007 2:42 pm

Samo BHtelecom! moze i Eronet

Nikad M-Tel koji je Dodik poklonio Srbima i necu da moje pare idu u Srbiju!

BTW: samo koristim Holiday paket BHtelecom Very Happy
sarajevsko_pivo
sarajevsko_pivo
Aktivan clan
Aktivan clan

Broj komentara : 107
Age : 34
Location : Den Haag-Nederland
Registration date : 2007-12-25

Na vrh Go down

Isti broj - novi operator Empty Re: Isti broj - novi operator

Komentar  Mario Thu Dec 27, 2007 6:08 pm

Dobra stvar pravo. Bilo je vrijeme da i mi dobijemo nesto novo. Dosadilo mi je gledati reklame u hrvatskoj i zemljama EU o svim mogucnostima koje mi mozemo samo sanjati. Napokon nesto dobro
Mario
Mario
Admin

Broj komentara : 420
Age : 35
Location : Zenica
Registration date : 2007-12-21

https://zeraja.bosnianforum.com

Na vrh Go down

Isti broj - novi operator Empty Re: Isti broj - novi operator

Komentar  Amra Fri Dec 28, 2007 3:05 pm

Raja imam problem.Nabavil sam si sony erricson W810i sa svim dodacima i naravno posto je kamera ok hocu i da svoje slike cuvam u kompjuteru.Sve sam instalirala sa cd,ukljucim mobilni u sistemsku i preko disc2phone bih trebala da muziku koju imam u My documents prebacim na telefon ali nece ici.U ovom"programu"disc2phone nemoguce je obaviti transfer.Ima kao opcija drag and drop ali nista ne mogu da prebacim u taj dio odakle bi kao mogla da prebacim muziku na telefon.Izadje mi upozorenje kad pokusam kao nije valjana muzika-ne kontam to bi trebalo biti tako jednostavno.Tu sam popizdila pa slike nisam ni pokusavala da prebacujem Evil or Very Mad
Amra
Amra
Aktivan clan
Aktivan clan

Broj komentara : 142
Registration date : 2007-12-26

Na vrh Go down

Isti broj - novi operator Empty Re: Isti broj - novi operator

Komentar  sarajevsko_pivo Fri Dec 28, 2007 3:12 pm

Imam isti telefon ko ti Laughing

Ali ja mogu u PC ubaciti karticu iz telefona bez ti kablova.
Samo w810i je malo komplikovan u pocetku.
sarajevsko_pivo
sarajevsko_pivo
Aktivan clan
Aktivan clan

Broj komentara : 107
Age : 34
Location : Den Haag-Nederland
Registration date : 2007-12-25

Na vrh Go down

Isti broj - novi operator Empty Re: Isti broj - novi operator

Komentar  Amra Fri Dec 28, 2007 3:20 pm

Ma nemam pojma,radila sam to preko usb kabla ali pokusat cu se snaci Smile sorry za off topic
Amra
Amra
Aktivan clan
Aktivan clan

Broj komentara : 142
Registration date : 2007-12-26

Na vrh Go down

Isti broj - novi operator Empty Re: Isti broj - novi operator

Komentar  Sponsored content


Sponsored content


Na vrh Go down

Na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu